Formula E Berlin 6/6: Na zadnji dirki DVOJNA ZMAGA za MERCEDES EQ

Stoffel Vandoorne je zmagal na zadnji od šestih dirk Formule E v Berlinu. Zmagoslavje električnih črnih puščic je dopolnil Nyck de Vries z drugim mestom.

Prva zmaga za Mercedes in to celo z obema dirkalnikoma na prvih dveh mestih. Stoffel Vandoorne in Nyck de Vries sta na zadnji dirki sezone 2019/20 Formule E pripravila popoln triumf ekpe Mercedes EQ.

Na šesti dirki Berlin ePrixa sta prevladovali črni puščici v maniri, kot jo poznamo iz Formule 1. Le Sebastien Buemi (Nissan-e.dams) jima je uspel slediti, a ni imel nobene možnosti proti belgijsko-nizozemskemu dvojcu v zadnji fazi dirke.

Tudi v Formuli E smo doživeli sceno, ki smo je sicer vajeni iz Formule 1. Dva Mercedesa povsem na vrhu.

To je tudi prva zmaga Vandoorna v Formuli E. »To je prelomnica!« je ekipo razveselil po radiu. Z zmago si je zagotovil tudi drugo mesto v skupnem seštevku prvenstva.

“Vedeli smo, da imamo dober dirkalnik. To smo že pokazali na prejšnjih dirkah. Toda to, da smo vse skupaj na dirki spravili v prakso, je bilo nekaj drugega,” je Belgijec dodal v intervjuju.

Nekdanji voznik Formule 1 je imel na vrhu vse pod nadzorom. Buemi je bil sprva na drugem mestu, potem ko je na začetku odbil napad Reneja Rasta (Audi). Nyck De Vries je nekaj ovinkov kasneje uspel prehiteti Rasta in napredovati na tretje mesto.

De Vries je imel v rokavu še enega asa, ker je prihranil nekaj energije, ko je vozil za Buemijem. V zadnji fazi dirke jo je uporabil, ujel voznika ekipe Nissan e.dams in ga prehitel. “To je kot breme, ki vam pade z ramen!” je povedal po svojih prvih stopničkah Formule E.

“Velikokrat smo bili blizu. Kot ekipa smo delali napake, delal sem jih tudi sam. Odpeljati takšno dirko, zdaj v finalu, je zelo zadovoljujoče. Na koncu sploh nisem porabil vse svoje energije in še vedno sem se bližal Stoffelu. Imel bi priložnost za zmago, če bi končni napad začel pol kroga prej,” je povedal mladi Nizozemec.

Lucas di Grassi (Audi) je končal na šestem mestu, za njim pa je bil je bilo še kako zanimivo. Robin Frijns (Virgin), ki je bil dolgo časa na petem mestu, je najprej prejel udarec di Grassija, nato pa branil pozicijo proti Maximilianu Güntherju (BMW-Andretti). Ni povsem jasno, ali je bila pnevmatika na njegovem bolidu že prazna in je izgubil oblast nad njim, ali pa je Frijns Güntherja namerno potisnil v steno. Günther je tako padel na 12. mesto, Frijns pa je zaradi predrte pnevmatike predčasno končal dirko.

Tako so se med dobitnike točk uvrstili še Jean-Eric Vergne (DS Techeetah; 7. mesto), Alex Lynn (Mahindra; 8 mesto), novi prvak Antonio Felix da Costa (DS Techeetah; 9. mesto) in Edoardo Mortara (Venturi-Mercedes; 10. mesto).

Sezona Formule E 2019/20 je zdaj končana. Če ne bo drugega vala pandemije, se bo 7. sezona serije električnih formul začela 16. januarja 2021 v Santiagu de Chile. Formula E bo takrat dobila tudi uradni status svetovnega prvenstva pod okriljem FIA.