Testiranja BARCELONA – 19.2.2020: Prvi dan pripadal HAMILTONU in MERCEDESU

Potem ko je Lewis Hamilton po premoru za kosilo dirkalnik prevzel od Valtterija Bottasa, ki je bil najhitrejši dopoldan, je Britanec še nekaj dodal in se edini spustil pod znamko 1:17 minute.

Lahko bi takole uvodoma dejali, da je Mercedes letošnjo sezono začel tam, kjer je končal lansko. Dopoldan je bil najhitrejši Valtteri Bottas, popoldan pa njegov moštveni kolega Lewis Hamilton. Čeprav časom iz Barcelone, sploh prvega dne, ne gre pripisovati kakršne pomembnosti, pa mnogi vedo povedati, da bodo srebrne puščice in še posebej šestkratni svetovni prvak Hamilton naveza, katero velja premagati, saj bodo vse poti vodile mimo njiju.

Rezultati prvega dne predsezonskih testiranj 2020 v Barceloni.

REZULTATI

Hamilton je bil z doseženim časom 1:16.976 minute in s prednostjo že v svojem svetu. S tem je bil Britanec že prvi dan samo sedem desetink počasnejši kot najboljši čas celotnih lanskih testiranj. Povrhu pa je šestkratni svetovni prvak pri najhitrejšem času kroga uporabil gume zmesi C2, njegovi prvi zasledovalci pa mehkejše C3. Na drugem mestu najdemo njegovega moštvenega kolega Valtterija Bottasa, ki je zaostal za več kot tri desetinke. Nedaleč vstran od Finca pa najdemo Sergia Pereza v novem RP20 (ali W10) moštva Racing Point.

Hamilton je svoj najhitrejši čas kroga dosegel na gumah zmesi C2, tekmeci pa na C3

Na četrtem mestu je pristal Max Verstappen v RB16 ekipe Red Bull, ki je zaostal za 0,54 sekunde. Daniil Kvjat iz sestrske ekipe AlphaTauri je bil peti. Šesti je bil Carlos Sainz v McLarnu, potem na sedmem in osmem mestu sledita oba dirkača Renaulta Daniel Ricciardo in Esteban Ocon, deveti je bil (glej, glej..) George Russell z Williamsom, deseti pa Lance Stroll iz Racing Pointa.

Takoj za Mercedesom najdemo “Mercedesa v rožnati barvi” – tretji Sergio Perez je s svojim RP20 tesno zaostal za Bottasom.

Morda se sedaj ob branju tega prispevka sprašujete, kje pa je Ferrari? Charlesa Leclerca, ki je danes zamenjal bolnega Vettla, najdemo na enajstem mestu. Še lani pa je Scuderia prvi dan prestrašila vso konkurenco. Morda so se iz lanske Barcelone kaj naučili. Dvanajsti je novinec Williamsa Nicholas Latifi, trinajsti testni dirkač Alfe Romea Robert Kubica, štirinajsti Kevin Magnussen iz ekipe Haas, petnajsti in zadnji danes pa je bil Antonio Giovinazzi iz Alfe Romeo, ki je tudi edini, ki je za vrhom zaostal za več kot sekundo in pol.

KRALJI KROGOV

Red Bullu se je še kako izplačalo, da so pravočasno končali z novim dirkalnikom RB16. Max Verstappen je danes odpeljal 168 krogov. Največ od vseh dirkačev. Carlos Sainz v McLarnu je s 161 krogi bil zelo blizu Nizozemca. Če pa seštejemo kroge Bottasa in Hamiltona, potem so kralji krogov danes odeti v srebrno, saj so odpeljali 173 krogov. Kljub temu da Leclerca s Ferrarijem najdemo šele na enajstem mestu, pa je v odpeljanih krogih na četrtem mestu (131).

Najbolj delaven dirkač prvega dne testiranj v Barceloni je bil Max Verstappen, ki je s svojim RB16 odpeljal kar 168 krogov.

PRIPETLJAJI NA IN OB STEZI

Danes ni bilo omembe vrednih pripetljajev, saj nismo videli nobene rdeče zastave. Omeniti je potrebno le manjšo programsko okvaro pri moštvu AlphaTauri, ki so jo hitro odpravili. Pri Renaultu je trajalo nekoliko dlje, poldrugo uro, razlog pa ni znan. Francozi so javnosti sporočili le to, da je šlo za predelavo dirkalnika na področju kokpita.

Ferrari, za katerega je danes testiral Leclerc (čeprav bi moral Vettel – slednji bo na vrsti jutri popoldan), je bil zelo zadržan.

Kar se tiče dirkaških napak, jih prav tako ni bilo veliko. Po dvakrat sta se izkazala Kevin Magnussen in Max Verstappen, slednji je naredil dve pirueti pred šikano v zadnjem sektorju steze, vendar je lahko brez težav nadaljeval s testiranjem.

Na devetem mestu pa presenetljivo najdemo Williams. Je to morda znak, da se bo tradicionalno moštvo iz Grovea letos odlepilo iz začelja?

ZAKLJUČEK

Če bi sedaj na podlagi današnjih doseženih rezultatov povlekli kakršnekoli zaključke v pogledu razmerja moči v prvem delu sezone (ali vsaj na prvih dirkah), bi se pošteno osmešili. Preveč je neznank, ki vplivajo na to, da lahko le tavamo v temi, kje je kdo v tem trenutku. Ekipe dejansko opravljajo prve prave preizkušnje svojih dirkalnikov, ki bodo na štartu uvodne dirke v Avstraliji kazali dokaj spremenjeno podobo.