Lance STROLL: Za mano je sezona NEIZKORIŠČENIH PRILOŽNOSTI

Lance Stroll je v sezoni 2020 dosegel več osebnih mejnikov v svoji karieri dirkača Formule 1, a se zaveda, bi bilo mogoče doseči še veliko več…

Leta 2020 je Lance Stroll na papirju zaključil svojo najboljšo sezono Formule 1 doslej. Kanadčan je bil dvakrat na stopničkah, osvojil je svoj prvi pole position in končal vozniško prvenstvo na enajstem mestu. Tako visoko še ni bil. Kljub vsemu 22-letnik meni, da bi lahko v zadnjem letu dosegel še veliko več.

“Z moje strani to ni bilo najboljše leto,” priznava Stroll in pojasnjuje: “Bilo je leto številnih priložnosti, ki smo jih zamudili, zato je vse skupaj nekoliko frustrirajoče. A to je vse skupaj del športa, kjer obstajajo tako vzponi kot padci.” Seveda pa je v 2020 dosegel “nekaj pomembnih utrinkov”, med drugim seveda njegov prvi pole position v Turčiji in dve mesti na stopničkah.

“Mislim pa, da smo imeli še veliko več priložnosti za stopničke,” je dejal Stroll, se ozrl na sezono 2020 in pojasnil, da je v njej izpustil tudi veliko točk. Začelo se je takoj na štartu v Spielbergu, ko zaradi okvare Mercedesovega motorja ni videl kariraste zastave in je bil primoran prvenstvo začeti z ničlo na prvi dirki.

V Mugellu mu je načrte prekrižala preluknjana pnevmatika.

Na tretji dirki sezone v Budimpešti so imeli prvo priložnost za stopničke. “Madžarska je bila lepa možnost za stopničke. Toda dež je stvari postavil na glavo,” se spominja Stroll, ki je dirko takrat začel s tretjega mesta, na četrtem pa je na koncu za las zgrešil stopničke.

Prve stopničke leta so sledile nekaj tednov kasneje v Monzi. Toda tudi tu je Stroll zamudil lepo priložnost, saj bi lahko na tisti kaotični dirki tudi zmagal. Nekateri celo pravijo, da bi dirko v Monzi moral dobiti. Dirka v Mugellu teden dni kasneje je bila “zagotovo” še ena priložnost za stopničke.

“Bili smo na četrtem in v boju za tretje mesto ter imeli veliko boljši tempo,” se spominja Stroll, ki na koncu zaradi preluknjane pnevmatike ni videl kariraste zastave. Za Kanadčana je bil to začetek serije petih dirk zapored brez točk. Zaradi okužbe s koronavirusom je moral celo izpustiti VN Eifla na Nürburgringu.

Na kvalifikacijah za VN Turčije si je Stroll privozil svoj prvi pole position.

Za dirko v Turčiji se je zdelo, da bo Strollovo krivuljo uspehov ponovno obrnila navzgor, sploh, ker je Kanadčan startal s pole positiona. A tudi iz tega na koncu ni bilo nič. “Dirko sem vodil 30 krogov in jo zaradi škode na avtomobilu končal šele na devetem mestu,” pravi Stroll. Še ene stopničke je dosegel na drugi dirki v Bahrajnu.

Toda Stroll bi lahko po lastni oceni osvojil tudi VN Sakhirja. Njegova ocena se ne zdi pretirana, saj je zmaga pripadla njegovemu moštvenemu kolegu Sergiu Perezu, ki je bil po prvem krogu še vedno na zadnjem mestu. In tako leto 2020 ostaja leto izgubljenih priložnosti za Strolla.

Lance Stroll je mnenja, da bi v Bahrajnu moral zmagati.

To kaže tudi pogled na razpredelnico s točkami, ki so jih dirkači osvojili v minuli sezoni. Kanadčan jo je končal na dobrem enajstem mestu, a kaj ko je njegov moštveni kolega Perez na koncu osvojil celo četrto mesto, pa čeprav je zaradi koronavirusa izpustil kar dve dirki.