Dirka za VN MONAKA: Sergio PEREZ zmagovalec MARATONA v kneževini

Sergio Perez je zmagovalec letošnje maratonske izvedbe dirke za VN Monaka, ki je zmagovalca dala šele ob izteku treh ur. Drugo mesto je osvojil Carlos Sainz, tretje pa Max Verstappen. Charles Leclerc je bil četrti.

Na morda zadnji izvedbi dirke za VN Monaka (pogodba za naprej namreč še vedno ni podpisana), smo spet videli tisto,  česar smo se nadejali, da bo po koncu lanske sezone in dogajanju v Spa-Francorchampsu, le še bled spomin. V kneževini na Azurni obali se je namreč ulilo kot iz škafa in organizatorji so bili pet minut pred predvidenim začetkom ogrevalnega kroga primorani prestaviti start dirke.

Najprej na 15.09, nato na 15.16, ko so dirkalniki za varnostnim avtomobilom odpeljali ogrevalni krog, ki so ga prekinili z rdečimi zastavami. Vse skupaj se je nato še dodatno zavleklo in vodstvo dirke je sporočilo, da bo nov poskus starta na sporedu ob 16.05. Dirka se je nato za varnostnim avtomobilom le začela in ker se je uradno začela že uro prej, so iz vodstva dirke sporočili, da bo zaradi pravila treh ur zmagovalec znan točno ob 18. uri.

Že v ogrevalnem krogu pred ponovnim (letečim) startom sta varnostno ogrado “poduhala” Nicholas Latifi in Lance Stroll ter oba moral v bokse, v njih pa sta se ustavila tudi Schumacher in Gasly, ki so jima nataknili intermediate pnevmatike. Po dvanajstih krogih je bil v vodstvu Leclerc, pred moštvenim kolegom Sainzom, Perezom in Verstappnom. Za njimi je vozil Lando Norris, ki je še nekako držal korak s prvo četverico. Gaslyju se je prehod na intermediate pnevmatike izplačal, saj je pridobil že pet mest in je na dvanajstem mestu. Francoz je večkrat dokazal, da je tudi v Monaku mogoče prehitevati.

Ker se je steza vse bolj sušila, so pri Haasu v bokse ponovno poklicali Micka Schumacherja in na njegov dirkalnik nataknili gume za suho stezo. V 22. krogu sta v bokse zavila oba Ferrarija, nato pa še oba Red Bulla, tako da je Perez postal vodilni, za njim je bil Sainz, nato Verstappen, Leclerc pa je padel na četrto mesto.

Pet krogov kasneje je na stezo zapeljal varnostni avto, saj je v predelu steze, kjer je kopališče, Mick Schumacher popolnoma demoliral svojega Haasa VF-22. Nemec je na srečo brez posledic izstopil iz razbitin dirkalnika, ki je razpadel na dva dela. Nato je ponovno zaplapolala rdeča zastava, saj so delci dirkalnika ležali naokoli po stezi.

Dirka se je nato z letečim startom nadaljevala ob 17.15 in po štiridesetih odpeljanih krogih je bil Sergio Perez še vedno vodilni na dirki, pa čeprav so bile razlike povsem na vrhu res marginalne, saj je kasnejšega zmagovalca in Charlesa Leclerca na četrtem mestu ločilo vsega 4,4 sekunde.

Charles Leclerc je zmago izgubil med postanki v boksih.

Med njima sta ostala Sainz in Verstappen, ki je tako še povečal prednost pred Monačanom v skupnem seštevku, peti je bil Russell, ki nadaljuje serijo uvrstitev do petega mesta na vseh dirkah letošnje sezone, do desetega pa so se zvrstili še Norris, ki je odpeljal najhitrejši krog na dirki), Alonso, Hamilton, Bottas in Vettel.