in ,

VN MEHIKE, FP1: Zaprašeni prvi trening BOTTASU in MERCEDESU

Valtteri Bottas je dobil prvi prosti trening VN Mehike. Dirkač Mercedesa je bi na stezi Autodromo Hermanos Rodriguez hitrejši od moštvenega kolega Lewisa Hamiltona, tretji je bil Max Verstappen z Red Bullom.

Po letu dni premora, saj je bila dirka leta 2020 odpovedana zaradi pandemije koronavirusa, se je karavana Formule 1 znova odpravilo v Mehiko, natančneje v glavno mesto te države Mexico City, ki leži dobrih 2.000 metrov nad morsko gladino.

Mercedes je na prvem treningu na Red Bull progi – kot mnogi vedo povedati – pokazal zobe in oba dirkalnika postavil na prvi dve mesti. Toda povedati je treba, da je med prvo četverico, ki jo tvorijo dirkači Mercedesa in Red Bulla, zelo tesno. Prvo trojico loči le 0,123 sekunde. Dobro desetinko več pa ima Perez.

Lewis Hamilton je samo za sedem stotink sekunde zaostal za moštveni kolegom Bottasom.

Začetek treninga je bil zelo nenavaden, saj je veliko dirkačev zaradi zelo prašne steze drselo v izletne cone ali na travo. Dva dirkača sta morala zaradi tega dlje časa prebiti v svojih garažah, da so mehaniki popravili njuna delovna orodja, a o tem več pozneje. Omeniti je potrebno slabo predstavo obeh dirkačev McLarna, ki sta pristala na mestih 14 in 15.

Rezultat

Valtteri Bottas si je z mehko zmesjo gum in časom 1:18.341 minute zagotovil najhitrejši krog. Tesno za moštvenim kolegom pa s sedmimi stotinkami sekunde zaostanka najdemo Lewisa Hamiltona. Dobro desetinko sekunde je na tretjem mestu zaostal Max Verstappen. Četrto mesto je privozil Sergio Perez, ki je zaostal za slabe tri desetinke sekunde, vendar se Mehičan na prvem treningu ni navozil.

Nedaleč vstran od Mercedesovega dvojca je bil na tretjem mestu Max Verstappen.

Peto mesto je zasedel Pierre Gasly. Francoz je bil z zaostankom dobrih šest desetink sekunde nekako na nikogaršnji zemlji, kajti šesti Carlos Sainz je že zaostal za dobro sekundo. Za dirkačem Ferrarija se je uvrstil njegov rutinirani rojak Fernando Alonso, ki je zaostal za dve dodatni desetinki sekunde. Osmi je bil Charles Leclerc, le nekaj stotink za Alonsom, deveti pa Esteban Ocon z desetinko več. Deseterico zaključuje Sebastian Vettel, ki je zaostal za 1,5 sekunde.

Od enajstega mesta naprej pa so se dirkači razvrstili takole: Yuki Tsunoda (AlphaTauri), Kimi Raikkonen (Alfa Romeo), Lance Stroll (Aston Martin), Daniel Ricciardo (McLaren), Lando Norris (McLaren), Antonio Giovinazzi (Alfa Romeo), George Russell (Williams), Nicholas Latifi (Williams), Mick Schumacher (Haas) in Nikita Mazepin (Haas).

Pripetljaji

Na zelo prašni stezi z malo oprijema si je Charles Leclerc v prvih minutah privoščil kar dve napaki. Najprej je v stadionu zapeljal naravnost, krog pozneje pa se je v izhodu iz stadiona zavrtel in vzvratno trčil v zaščitno ogrado. S poškodovanim zadnjim krilcem se je vrnil v bokse.

Slabi dve minuti pozneje je Sergio Perez napravil skoraj isto napako na istem mestu kot Leclerc, vendar za malo več hitrosti. Tudi zadnje krilce Mehičana se je poškodovalo, za nameček pa je imel še poškodbo pri obesi. In mehaniki rdečih bikov so bili za tri minute hitrejši od kolegov pri Ferrariju, saj se je Mehičan na stezo vrnil 22 minut pred koncem treninga, Monačan pa 19 minut.

Ista napa na istem mestu ter ista poškodba – Leclerc in Perez

Tudi Hamilton si je na umazani stezi privoščil napako, vendar jo je odnesel le z rodeom skozi travo tik pred prvim zavojem. Ker pa se na stezo ni vrnil po predpisani poti, ki so jo začrtali komisarji, bo moral po treningu na zagovor. Tja ne bo odšel sam, kajti poklican je bil tudi Raikkonen.

Kazni pribitka mest zaradi menjave motorja

Lance Stroll po poleg Yukija Tsunode zaradi menjave motorja nedeljsko dirko pričel z začelja.

V uvodu je potrebno dodati, da bosta Yuki Tsunoda iz AlphaTaurija in Lance Stroll iz Aston Martina prejela kazen pritika mest na nedeljski dirki zaradi menjave motorja. Pri Kanadčanu so zamenjali motor z notranjim izgorevanjem, turbo polnilec, novo komponento MGU-H in krmilno enoto. Japonec bo dobil enako kot Stroll, le da bodo še v njegov AlphaTauri namestili novo komponento MGU-K. Za oba to pomeni štart z zadnje vrste.  A to zagotovo ne bo zadnja kazen v tem dirkaškem vikendu, več bo znanega jutri, tako da se bo še kateri dirkač pomaknil na začelje.

SMEDLEY: V identičnem dirkalniku bi HAMILTON na zadnjih petih dirkah premagal VERSTAPPNA

VN MEHIKE, FP2: Drugi prosti trening prepričljivo VERSTAPPNU