Mattias Ekström najhitrejši na prologu med avtomobilisti, Hondin Tosha Schareina med motociklisti

Mattias Ekström najhitrejši v kratkem prologu Dakarja 2024 pred Sethom Quinterom, tretji je bil Sebastien Loeb. Branilec naslova Nasser Al-Attiyah ni bil v prvi deseterici.

Šestinštirideseta izvedba relija Dakar in peta v Savdski Arabiji se je danes začela s kratkim prologom. Audi želi na tretjem štartu z električnim pogonom prvič osvojiti stopničke. Mattias Ekström je z najhitrejšim časom v prologu pokazal hitrost dirkalnika z oznako RS Q e-tron.

Prolog je bil kratko ogrevanje za določitev vrstnega reda za prvo etapo. Približno 130 kilometrov od bivaka v Al-‘Uli je bila kratka 27-kilometrska hitrostna preizkušnja, na kateri so merili čas. Na startni črti se je zvrstilo 70 avtomobilov. V nasprotju z motorji, ki so štartali v obratnem vrstnem redu, so prolog kot prvi začeli največji favoriti. Na progo so se podali takoj za najboljšimi motoristi. Teren je bil zahteven, saj je prolog potekal okoli velikih skal in po peščeni podlagi.

Branilec naslova Nasser Al-Attiyah je po prestopu iz Toyote v Prodrive prvi prevozil štartno rampo in bil prvi voznik, ki je v cilju postavil svoj najhitrejši čas. Toda katarski športni zvezdnik, ki si želi nastopiti tudi na olimpijskih igrah v Parizu, ni dolgo zadržal svoje uvrstitve.

Audijev voznik Mattias Ekström je bil najhitrejši na kratki uvodni hitrostni preizkušnji s časom 16:30 min. Seth Quintero, ki prvič vozi v najvišjem razredu, potem ko je prestopil iz razreda T3 in pri Toyoti zamenjal Al-Attiyaha, je takoj pokazal svoj talent.

Američan se je uvrstil na drugo mesto. Svetovni prvak v reliju Sebastien Loeb (Prodrive) je postavil tretji najhitrejši čas. Sledila sta brata Baumgart, Marcos in Cristian. Brazilca v ekipi X-Rally vozita vsak z enim Prodriveovim Hunterjem.

Poljak Krzysztof Holowczyc, ki se Dakarja udeležuje prvič po letu 2015, je v X-raidovem vozilu T1+, Mini JCW Plus, zasedel šesto mesto. Rekordni zmagovalec Stephane Peterhansel se z Audijem podaja na svoj 35. Dakar. Začel je s sedmim mestom.

Med motociklisti so štirje dosegli čas pod 18 minutami. Poleg Schareina, Sandersa in Brancha je bil med njimi tudi Adrien van Beveren (Honda). Svetovni prvak v prvenstvu rally raid Luciano Benavides ima na svoji Husqvarni nalepljeno štartno številko 1. Argentinec je končal na petem mestu. Oba Slovenca na Dakarju sta po pričakovanjih začela previdno, saj je Simon Marčič prolog končal na 69. mestu, Toni Mulec pa je bil 85.