in , ,

Dirka v Monaku dolgočasna? NIKAKOR!

Velika nagrada Monaka ni vedno zanimiva. O zmagovalcu dirke se pogosto odloča v soboto na podlagi štartnih mest, ker je prehitevanje medi dirko težko.

Kljub temu obstaja veliko izjemnih dirk, ki so bile navdušujoče in razburljive na dirkališču v Monaku. Za vas smo izbrskali nekaj najzanimivejših.

1982: Na dirki ni nihče »želel« zmagati

Ko je Alain Prost po nesreči predal vodstvo dirkačem za seboj, se je zdelo, kot da nihče ni želel zmagati.

Leta 1982 je Alain Prost vodil dirko od 15. kroga do kroga s številko 74. Od takrat se zdi, da nihče ni želel zmagati na dirki. Prost je odletel v steno na izhodu iz sedanje Nouvelle Chicane in Ricardo Patrese je prešel v vodstvo. Patrese  je bil v vodstvu le en krog, saj se je zavrtel, ko je pri lasnici naletel na olje. Didier Pironi je prevzel vodstvo, a ga tudi on ni obdržal. V zadnjem krogu v predoru se je moral ustaviti. Andrea de Cesaris je bil naslednji tik pred  zmago, vendar mu je zmanjkalo goriva. Na koncu je Patrese znova prevzel vodstvo, ko mu je uspelo zagnati svoj dirkalnik  in na koncu osvojil Veliko nagrado.

1992: Senna proti Mansellu

Leta 1992 smo bili priča napeti dirki med Mansellom in Senno, katero je slednji dobil za 0,2 sekunde!

Leta 1992 je Nigel Mansell svojo sezono začel na vrhunski način. Britanec je osvojil prvih pet dirk in v Monaku je štartal z najboljšega položaja. Za njim je s tretjega mesta štartal  Ayrton Senna. Mansell je vodil 71 od 78 krogov, ko je imel težave s pnevmatiko na svojem  dirkalniku. Voznik Williamsa se je ustavil v boksih na menjavi pnevmatik in po menjavi prišel po zaslugi povsem novega kompleta gum tik za novega vodilnega Senno. Brazilec se je moral z vsemi močmi braniti proti Mansellu, ki je bil veliko hitrejši, a Britanec ni mogel najti poti mimo Brazilca. Senna  je na koncu dirko dobil s prednostjo 0,2 sekunde in mu je že petič zapored uspelo osvojiti Veliko nagrado Monaka.

1996: Le trije dirkači videli ciljno črto

Nenavadno dirko smo videli leta 1996. Presenetljivo jo je dobil Panis, cilj pa so videli le trije dirkači.

Leta 1996 se je na dirki odvijala prava drama. Dirkalniki  so drug za drugim izpadli iz dirke, tako da je že v petem krogu dirkalo le 13 od 21 dirkačev. Dirka, ki je delno potekala v dežju, je bila zelo razburljiva. Na koncu so ciljno črto prečkali trije dirkalniki z zelo presenetljivim zmagovalcem. To je bil Olivier Panis z moštvom Ligier. Panis je tako prišel do svoje prve in edine zmage.

2018: Ricciardov dan odrešenja

Dan odrešitve za Daniela Ricciarda, ki je leta 2018 dirko v kneževini Monaka dobil pred Vettlom.

Daniel Ricciardo je z Red Bullom prvi korak k zmagi v Monaku naredil že v soboto. Avstralec je bil najhitrejši že v kvalifikacijah tako štartal z najboljšega položaja. Zdi se, da njegova zmaga ni bila vprašljiva, a po 28 krogih se je po radiu zaslišal Ricciardo, ki se je pritoževal nad svojim motorjem. 50 krogov je moral voziti s težavo z MGU-K, zaradi česar je izgubil 25% moči. Poleg tega je delovalo le še šest od osmih prestav. Ricciardo je imel srečo, da je na progi težko prehiteti, zato je uspel zadržati Sebastiana Vettla in zmagal na dirki: » Dan odrešenja« se je izrazil po dirki.